> Preparaty na przeziębienie>Środki przeciwgorączkowe

Kategorie

Najczęściej kupowane

Leki przeciwgorączkowe mają na celu nie tylko obniżenie podwyższonej temperatury, ale również poprawienie samopoczucia chorej osoby. Stąd też ich działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne w przypadku ibuprofenu. Choć leki przeciwgorączkowe bez recepty są ogólnodostępne, to kluczowe jest w ich przypadku bezpieczeństwo stosowania oraz prawidłowe dawkowanie. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Jak dawkować leki na gorączkę?

Jeśli chodzi o paracetamol, to jego jednorazowa dawka dla dorosłych to od 500 do 1000 mg. Natomiast bezpieczna dawka ibuprofenu to od 200 do 400 mg (w jednej dawce), zaś czas pomiędzy kolejnymi powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Leki przeciwgorączkowe dla dzieci przyjmuje się w innych ilościach, dlatego też przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu lub skonsultować tę kwestię z lekarzem pierwszego kontaktu albo farmaceutą. W przypadku takich preparatów u dzieci kluczowe znaczenie ma bowiem nie tyle wiek, ile masa ciała.

Czy leki przeciwgorączkowe są bezpieczne?

Ogólnodostępne leki na gorączkę są bezpieczne oraz dobrze tolerowane, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami, czyli przede wszystkim bez przekraczania zalecanej dawki. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. W przypadku preparatów z paracetamolem będzie to m.in. ciężka niewydolność wątroby i nerek. Szczególne środki ostrożności niezbędne są też u alkoholików i osób niedożywionych.

Jeśli natomiast chodzi o leki przeciwgorączkowe bez recepty z ibuprofenem, to wśród przeciwwskazań wskazuje się m.in. na chorobę wrzodową, krwawienie z przewodu pokarmowego oraz niewydolność serca i wątroby. Oczywiście nie są to wszystkie przeciwwskazania do stosowania takich preparatów, dlatego też przed przyjęciem koniecznie trzeba zapoznać się z dołączoną do nich ulotką lub skonsultować leczenie z lekarzem lub farmaceutą.

Środki przeciwgorączkowe 

W kategorii 146 produków.
na stronę
Wyświetla 1 - 18 z 146 produktów
Wyświetla 1 - 18 z 146 produktów