Jest 13 produktów.

Pokazano 1-13 z 13 pozycji

Aktywne filtry

Dlaczego kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy powinien być stosowany w ciąży, ponieważ odgrywa kluczową rolę w rozwoju tzw. cewy nerwowej u płodu. Jej kształtowanie przypada na okres od 2 do 4 tygodnia ciąży, a jak pokazują badania, niedobór tej witaminy może zwiększać ryzyko wad rozwojowych. 

Ciężarna kobieta powinna przyjmować kwas foliowy w dawce co najmniej 400 µg na dobę. Wyższe dawki są zalecane kobietom, które posiadają gen sprawiający, że ta witamina nie jest przekształcana do odpowiedniej postaci. Oczywiście warto zadbać też o dietę bogatą w tę witaminę. Znajduje się ona m.in. w fasoli, soczewicy, burakach, szpinaku, wątróbce wołowej oraz cytrusach.

Wpływ kwasu foliowego

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu. A przyjmowanie go na etapie starań o dziecko, może realnie zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Wynika to z faktu, że znacząco poprawia owulację oraz reakcję jajników na impulsy FSH.

Ponadto kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga w produkcji krwi, prawidłowej syntezie aminokwasów, przyczynia się do zmniejszenia czucia zmęczenia i znużenia, a także pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny oraz funkcje psychologiczne. Foliany biorą też udział w procesie podziału komórek.