> Witaminy i minerały>Witamina D

Kategorie

Najczęściej kupowane

Witamina D określana jest również jako witamina słońca, a to dlatego, że organizm ludzki wytwarza ją pod wpływem promieni słonecznych. Z uwagi na ograniczoną ekspozycję na światło warto zadbać o jej odpowiedni poziom i wyrównać ewentualne niedobory. Witamina D dostępna jest w postaci leków bez recepty, suplementów diety oraz może być przepisana przez lekarza w ściśle określonych jednostkach chorobowych. Preparaty zostały stworzone z myślą o suplementacji dzieci i dorosłych, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Warto pamiętać jednak o tym, że synteza witaminy D spada o niemal 90% w momencie, kiedy na skórze zastosowane zostały filtry przeciwsłoneczne, dlatego jej poziom warto sprawdzać regularnie przez cały rok.

Działanie witaminy D

Witamina D to prohormon uczestniczący w procesach metabolicznych. Ma wpływ na wytwarzanie innych hormonów, a także reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, chroniąc kości przed ich łamliwością i osteoporozą. Witamina D3 (cholekalcyferol), powszechnie określana jako D, wykazuje działanie przeciwzapalne, oddziałuje na naczynia krwionośne, układ krzepnięcia i metabolizm glukozy. Witamina D pobudza również układ odpornościowy i działa kompleksowo na pierwszą linię obrony immunologicznej, zastępując na pewnym etapie preparaty na przeziębienie. Cholekalcyferol odgrywa również kluczową rolę na komórki mięśnia sercowego, dzięki czemu zapobiega przerostowi lewej komory, a w rezultacie chroni przed występowaniem nadciśnienia tętniczego.

Witamina D - suplement czy lek? 

Na rynku dostępne są liczne preparaty z witaminą D w różnych dawkach i formach. Najważniejszym kryterium farmaceutyków jest to, czy zalicza się je do grona suplementów, czy leków. Skuteczność leków jest potwierdzona licznymi badaniami, a o ich wskazaniu decyduje lekarz. W przypadku suplementów z witaminą D należy pamiętać o tym, że różnią się one dawką i formą. Preparaty można znaleźć w formie tabletek, kapsułek i kropli. Ich wybór powinien być dopasowany do potrzeb i preferencji danej osoby.

Witamina D 

W kategorii 96 produków.
na stronę
Wyświetla 1 - 18 z 96 produktów
Wyświetla 1 - 18 z 96 produktów