Filtruj według

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 15,00 zł

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Aktywne filtry

Czym jest menopauza?

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiet, który charakteryzuje się zakończeniem okresów menstruacyjnych oraz związanych z nimi zmian hormonalnych. Jest to stan, który występuje zazwyczaj w wieku około 45-55 lat, choć wiek może się różnić, w zależności od kobiety. W okresie menopauzy zmniejszona jest produkcja hormonów przez jajniki: estrogenów i progesteronu. Objawy menopauzy mogą obejmować uderzenia gorąca, zmiany nastroju, zaburzenia snu, suchość pochwy i inne zmiany fizyczne i emocjonalne. Menopauza kończy okres płodności kobiety, ale nie oznacza końca jej aktywności ani życia seksualnego. 

Test wykrywający menopauzę

Testy wykrywające menopauzę dostępne do samokontroli opierają się głównie na pomiarze poziomu hormonów w organizmie kobiety. Dwa główne rodzaje testów to:

Testy na hormon folikulotropowy (FSH) - mierzą one stężenie hormonu FSH we krwi lub moczu. Wyższy poziom FSH niż zwykle może sugerować, że kobieta jest w okresie menopauzy lub okołomenopauzalnym.

Testy na hormon luteinizujący (LH) – mierzą one stężenie tego hormonu we krwi lub moczu. Wzrost poziomu LH we krwi może sugerować menopauzę u kobiety.

Oba rodzaje testów dostępne są jako testy do samokontroli, które można wykonać w domu. Osoba pobiera próbkę moczu lub krwi, a następnie używa specjalnego testu, aby odczytać wynik. Jednak należy wiedzieć, że na wyniki tych testów mogą wpływać różne czynniki, takie jak stosowane leki lub choroby.