Filtruj według

Cena

Cena

  • 3,00 zł - 550,00 zł

Dostępność

Dostępność

Producent

Producent

Lek

Lek

Jest 156 produktów.

Pokazano 1-24 z 156 pozycji

Aktywne filtry

Żywienie od pierwszych dni życia

Niemowlę przez pierwsze 6 miesięcy życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem z piersi matki, ponieważ to najlepszy sposób żywienia dziecka. Karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę oraz dziecko.

W ciągu dnia dziecko wymaga karmienia co dwie lub trzy godziny. W nocy przerwy od mleka mogą być dłuższe, od trzy do nawet pięciu godzin. Ponadto warto wiedzieć, że niektóre niemowlęta jedzą szybko i są syte już po 15 minutach, innym zaś może zająć to nawet godzinę.

Podczas każdego karmienia należy pozwolić dziecku ssać jedną pierś tak długo, jak tego chce. Potem należy przystawić je do drugiej piersi i zobaczyć, czy spróbuje ją chwycić. Najedzone niemowlę samo puści pierś i będzie zrelaksowane, zadowolone, może nawet od razu zasnąć. Przy kolejnym karmieniu należy najpierw podać dziecku przeciwną pierś.

Rozszerzanie jadłospisu dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się nie wcześniej niż w 17. tygodniu i nie później niż w 26. tygodniu jego życia. W tym czasie większość niemowląt dojrzewa do przyjmowania pokarmów stałych. Natomiast zbyt wcześnie wprowadzanie produktów innych niż mleko zwiększa ryzyko nadwagi w późniejszym życiu, alergii oraz niedożywienia malucha w okresie niemowlęcym.

Dla urozmaicenia jadłospisu dziecka na początek można podać mu ugotowane warzywa, takich jak: ziemniak, dynia, marchew, dobrym rozwiązaniem też będzie zupę jarzynową. Później można podać owoce, najlepiej w postaci startego jabłka lub soku. Na następnym etapie można zacząć wprowadzać zboża, mięso, ryby i jajka.