Jest 56 produktów.

Pokazano 1-24 z 56 pozycji

Aktywne filtry

Przyczyny gorączki

Gorączka jest objawem obecności w organizmie wirusów, bakterii lub innych patogenów, które wywołują przeziębienia, grypę lub inne infekcje. Choć gorączka jest naturalną odpowiedzią układu odpornościowego organizmu, mającą na celu zwalczanie patogenów, to zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczna. 

Lekki stan podgorączkowy, to stan między temperaturą standardową około 36,6 stopni, a granicą 38 stopni. Powyżej tej temperatury zaczyna się właśnie gorączka, a przekroczenie 40 stopni, oznacza już silną gorączkę, która może nawet stanowić zagrożenie życia, zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych lub chorych.

Preparaty przeciwgorączkowe

W przypadku występowania stanu podgorączkowego należy pozwolić by organizm samodzielnie zwalczył infekcję, natomiast w przypadku gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza trzeba sięgać po leki przeciwgorączkowe. 

Najczęściej będą to tabletki na gorączkę lub rozpuszczalne w wodzie proszki. W ich składzie substancjami czynnymi mogą być: paracetamol, ibuprofen, naproxen, kwas acetylosalicylowy (nazywany aspiryną) oraz pyralgina.

W przypadku przyjmowania ibuprofenu i aspiryny należy pamiętać o tym, by przyjmować je po posiłku oraz popijać wodą, ponieważ przyjmowane na czczo mogą drażnić żołądek.