Jest 59 produktów.

Pokazano 1-24 z 59 pozycji

Aktywne filtry

Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Ciąża to szczególnie wymagający okres dla organizmu kobiety, w którym musi ona dbać o swoją dietę i nierzadko uzupełniać niedobory różnego rodzaju witamin i mikroelementów. Warto w tym okresie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, między innymi: ograniczenie ilości słodyczy, unikanie obfitych posiłków, spożywanie większej ilości warzyw, owoców i błonnika. Kobieta powinna też pić przynajmniej 3 litry wody dziennie.

Wszystkie preparaty lecznicze powinny być w tym czasie przyjmowane pod kontrolą lekarza. Wynika to z faktu, że nawet bezpieczne leki dla kobiet w ciąży, ale przyjmowane w nieprawidłowych dawkach, mogą powodować różnego rodzaju skutki uboczne.

Jakie preparaty dla kobiet w ciąży?

Stosowanie leków w ciąży wymaga szczególnej ostrożności, która powinna uwzględniać wpływ na organizm kobiety i bezpieczeństwo płodu. Ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który oceni zasadność terapii. Również w przypadku suplementów diety należy unikać tych o nieudowodnionym bezpieczeństwie lub niekorzystnym wpływie na płód.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny przede wszystkim stosować preparaty witaminowe, minerały i uzupełniać występujące w organizmie niedobory. Natomiast w przypadku wystąpienia bólu lub gorączki w tym okresie, najbezpieczniejsze będą leki zawierające paracetamol. Jest on bezpieczny do stosowania w każdym okresie ciąży pod warunkiem, że zachowuje się jego prawidłowe dawkowanie oraz stosuje tylko doraźnie.

Stosując jakiekolwiek preparaty w ciąży trzeba dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu i w ulotce. Niektóre leki zabronione są tylko w pierwszym trymestrze ciąży i można stosować je w późniejszym etapie lub na odwrót.