Filtruj według

Cena

Cena

  • 11,00 zł - 37,00 zł

Producent

Producent

Lek

Lek

Jest 5 produktów.

Pokazano 1-5 z 5 pozycji

Aktywne filtry

Czym jest laktacja?

Laktacja to naturalny, fizjologiczny proces wydzielania pokarmu przez mamę, który rozpoczyna się już w czasie ciąży. Początkowo polega na produkcji, a po porodzie także na wydzielaniu mleka. Trwa przez okres potrzebny do wykarmienia malucha, nawet do kilku lat.

Proces laktacji regulowany jest przez hormony. Jednym z nich jest prolaktyna, która powstaje podczas pobudzania piersi przez ssanie, mobilizując gruczoły do pracy. To właśnie w momencie przystawienia dziecka do piersi, pod wpływem ssania, przysadka wytwarza prolaktynę. Natomiast za wypływ pokarmu z piersi odpowiada oksytocyna. Uwalniana jest po podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych, obkurcza komórki otaczające pęcherzyki mleczne i wypompowuje z nich pokarm do przewodów mlecznych.

W procesie laktacji jest samopoczucie kobiety. Zmęczenie, stres, niepewność, lęk oraz ból, hamują produkcję oksytocyny i blokują wypływ pokarmu. 

Jak pobudzić laktację?

Laktacja nie zawsze jest jednak łatwa. Niektóre mamy mogą borykać się z niewystarczającą ilością pokarmu. Taki stan nazywa się kryzysem laktacyjnym. Do jego przyczyn najczęściej zalicza się stres i zmiany hormonalne, również nieregularne przystawianie dziecka do piersi może skutkować zaprzestaniem produkcji mleka

W takiej sytuacji można stosować ziołowe herbaty lub suplementy diety, które uczestniczą w procesach metabolicznych związanych z produkcją mleka. Takie preparaty stymulują prawidłową pracę gruczołów mlekowych. Znajdziemy w nich takie składniki jak: koper włoski, owoc anyżu, liście melisy, ziele pokrzywy, ziele werbeny pospolitej, rutwica lekarska oraz hibiskus.