Aktywne filtry

Objawy zakażenia pasożytami

Pasożytami najczęściej można się zarazić drogą pokarmową, spożywając skażoną wodę, niemyte owoce i warzywa lub nieświeże mięso.

Ich obecność w układzie pokarmowym może prowadzić do choroby inwazyjnej, zwanej robaczycą lub parazytozą. Mogą one wywoływać:

- objawy skórne np. wysypkę, 

- dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak: bóle brzucha, biegunki, wymioty, mdłości, wzdęcia, zaparcia, utrata masy ciała, 

- stany podgorączkowe.

Jednak nie wszystkie pasożyty, które znajdują się w ciele człowieka, wywołują choroby. Niektóre mogą przebywać w organizmie zupełnie bezobjawowo. 

Leki i suplementy na pasożyty

Pojawienia się pasożytów u jednej osoby, może oznaczać zarażenia u pozostałych członków rodziny. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogło dojść do przeniesienia robaków na inne organizmy. Dlatego wskazanie jest leczenie całej rodziny.  

Substancją czynną leku o działaniu przeciwpasożytniczym, którą stosuje się w tej chorobie, jest pyrantel. Działa on również na robaki wywołujące glistnicę. 

Ponadto leczenie można wspomagać suplementami diety, które w swoim składzie zawierają zioła korzystne dla układu pokarmowego i odpornościowego. Takie produkty powinny w składzie zawierać między innymi: tymianek, piołun, kłącza tataraku, liście orzecha włoskiego, czarnuszkę oraz ekstrakt z róży.