> Witaminy i minerały

Kategorie

Najczęściej kupowane

Niedobory witamin i minerałów często spowodowane są niewłaściwie zbilansowaną dietą. Mogą do nich doprowadzić również choroby przewlekłe, a także zwiększone zapotrzebowanie na składniki, zwłaszcza w okresie ciąży lub u osób starszych. Nie dziwi więc, że każda apteka to witaminy i minerały w różnych postaciach, dopasowanych do potrzeb pacjentów.

Niedobory jakich witamin i minerałów są najczęstsze?

Istotne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, których z nich brakuje nam najczęściej. Warto wymienić tu przede wszystkim kwas foliowy, który powinny suplementować kobiety planujące ciążę, okazuje się bowiem, że zmniejsza on ryzyko poważnych wad płodu. Witaminy i minerały dla dorosłych to często także kompleks witamin z grupy B. Niedostateczna podaż tych ostatnich skutkuje objawami ze strony całego organizmu, w tym nawet zaburzeniami ze strony układu nerwowego.

Witamina D to również oferta każdej apteki. Witamina ta wytwarzana jest w organizmie w sposób naturalny wskutek ekspozycji na promienie słoneczne, jednak w okresie od września do kwietnia warto ją suplementować. Potwierdzają to także dane pokazujące, że u około 90 proc. Polaków może występować jej niedobór.

Niedobory są spotykane też u osób z przewlekłymi chorobami, zwłaszcza jelit, gdy wchłanianie jest utrudnione i zachodzi w zdecydowanie mniejszym stopniu. Wówczas często suplementuje się m.in. żelazo, wapń, a także selen.

Jak bezpiecznie przyjmować witaminy i minerały?

Niebezpieczny jest nie tylko niedobór, ale także nadmiar witamin i minerałów dla dorosłych. Konieczne jest więc przyjmowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta i nieprzekraczanie wskazanej dawki. Warto też regularnie powtarzać badania krwi, aby sprawdzać, czy suplementacja rzeczywiście przynosi oczekiwane rezultaty. Można porozmawiać dodatkowo z dietetykiem, po jakie produkty żywnościowe sięgać na co dzień, aby uzupełniać poszczególne składniki odżywcze.

Witaminy i minerały 

W kategorii 820 produków.
na stronę
Wyświetla 1 - 18 z 820 produktów
Wyświetla 1 - 18 z 820 produktów