Wskazania Stoperan:
Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki.
Stoperan Właściwości:
To lek przeciwbiegunkowy dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Substancją czynną leku jest loperamid, który zmniejsza częstość i liczbę wypróżnień, a także poprawia konsystencję stolca.
Skład Stoperan:
1 kapsułka zawiera:
- Substancję czynną: loperamidu chlorowodorek 2 mg,
- Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, erytrozyna (E 127), błękit patentowy (E 131), tytanu dwutlenek (E 171), żółcień chinolinowa (E 104).
Stoperan Dawkowanie:
Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia:
- Biegunka ostra: pierwsza dawka 2 kapsułki, a następnie 1 kapsułka po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 8 kapsułek na dobę;
- Biegunka przewlekła: początkowo 1 kapsułka 2 razy na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek na dobę.
Dzieci w wieku od 9 do 12 lat:
- Biegunka ostra: 1 kapsułka po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki na dobę;
- Biegunka przewlekła: 1 kapsułka po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 8 lat:
- Biegunka ostra: 1 kapsułka po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki na dobę;
- Biegunka przewlekła: 1 kapsułka po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 kapsułki na dobę.
Ważne informacje:
- Należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Przeciwwskazania:
- Uczulenie na loperamid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- W stanach, w których niepożądane jest spowalnianie perystaltyki jelit z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej i toksycznego rozszerzenia okrężnicy, stosowanie leku należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.
- Niedrożność jelit, ostre wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostry rzut krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zwłaszcza związane z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania.
- Bakteryjne zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.
- Ostra czerwonka z krwią w kale i przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała.
Opakowanie:
8 kapsułek