> Uczulenie na mleko modyfikowane

Kategorie

Najczęściej kupowane

Uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane przygotowywane jest na bazie mleka krowiego, poddawanego odpowiednim zabiegom tak, aby możliwie jak najbardziej przypominało pokarm kobiecy. Białka mleka krowiego należą jednak do składników uczulających, dlatego też po podaniu może nastąpić u dziecka reakcja alergiczna. Jak objawia się uczulenie na mleko modyfikowane oraz jaki pokarm wówczas podawać maluchowi, aby zapewnić mu wszystkie, niezbędne do wzrostu składniki? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Objawy uczulenia na mleko modyfikowane u niemowląt

Uczulenie na mleko modyfikowane u niemowląt może skutkować kilkoma objawami, choć mogą one przyjmować różną postać. Warto obserwować zwłaszcza oznaki skórne, w tym wysypkę pojawiającą się na różnych miejscach na ciele. Często zdarzają się również objawy związane z bólem brzuszka, przez co maluch staje się marudny, niespokojny i nie ma apetytu. Alergia na mleko modyfikowane nierzadko skutkuje też wymiotami oraz biegunkami, które oczywiście powinny zmusić opiekunów do pilnej konsultacji z pediatrą.

Po jakim czasie pojawia się alergia na mleko modyfikowane?

Uczulenie na mleko modyfikowane może pojawić się na krótko po wdrożeniu takiego produktu do diety dziecka. W pierwszych latach życia dieta malucha jest ograniczona, dlatego też przy wprowadzaniu nowych pokarmów, w tym zwłaszcza przejściu na mleko modyfikowane, trzeba bacznie obserwować dziecko. Jeśli bowiem pojawią się wymienione wcześniej objawy, wówczas koniecznie trzeba udać się do pediatry i potwierdzić diagnozę o alergii.

Czym charakteryzuje się mleko modyfikowane dla alergików?

Na szczęście w ofercie wielu producentów można znaleźć mleka modyfikowane dla alergików oznaczone skrótem HA z bezpiecznymi dla maluchów składami. Zawierają one hydrolizowane białka, które okazują się być łatwiej strawne dla dzieci, dzięki czemu nie doprowadzają do reakcji alergicznych. Takim preparatem jest, np. Enfamil Premium Comfort, który dedykowany jest przede wszystkim w przypadku łagodniejszych zaburzeń trawienia, objawiających się choćby kolkami.

Enfamil Premium Comfort

W przypadku cięższych alergii na mleko modyfikowane, konieczne może być również sięgnięcie po tzw. mieszanki elementarne. Zawierają one wolne aminokwasy, a także krótkie peptydy, które trawione są w zdecydowanie łatwiejszy sposób. Tego typu preparaty dostępne są jednak tylko na receptę, po przepisaniu przez lekarza.

Rozszerzanie diety u dziecka z uczuleniem na mleko modyfikowane

Zgodnie z zaleceniami pediatrów, kolejne pokarmy do diety dziecka można wprowadzać nie wcześniej, niż po ukończeniu 17. tygodnia życia. Takie zalecenie dotyczy również tych maluchów, w przypadku których na co dzień stosowane jest odpowiednio dopasowane mleko modyfikowane dla alergików.

Co więc zrobić, aby bezpiecznie rozszerzać dietę? Przede wszystkim wdrażać pokarmy stopniowo, jeden po drugim, jednocześnie uważnie obserwując reakcje organizmu tak, aby wychwycić nowe alergeny i je wyeliminować. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku produktów często uznawanych za silniej uczulające organizm, takich jak choćby jajka oraz gluten.

Oczywiście dzieciom z alergią na białka mleka krowiego nie należy podawać produktów na jego bazie, w tym kaszek, twarożków, jogurtów oraz masła. Trzeba jednocześnie pamiętać, aby skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem, którzy doradzą, w jaki sposób zagwarantować dziecku odpowiednią podaż składników zawierających wapń.

Uczulenie na mleko modyfikowane u niemowląt niestety nie należy do rzadkości. Dlatego też przechodząc z karmienia piersią na mleko zastępcze należy bardzo uważnie obserwować malucha oraz to, jak jego organizm reaguje na nowy pokarm. Jeśli bowiem zostanie stwierdzona alergia na mleko modyfikowane, wówczas pediatra zaleci inny bezpieczny produkt, pozwalający uniknąć nieprzyjemnych objawów i jednocześnie zapewniający maluchowi niezbędne składniki odżywcze.

Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz