> Światowy Dzień Komara

Kategorie

Najczęściej kupowane

Światowy Dzień Komara

Światowy Dzień Komara

W 1897 roku brytyjski lekarz Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów.

Na pamiątkę tego odkrycia 20 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Komara. Obchody tego święta mają na celu szerzenie świadomości na temat chorób jakie przenoszą komary.

Komary występują na terytorium Polski. Pierwsze pojawiają już w kwietniu, natomiast najwięcej komarów wylęga się gdy jest już ciepło i wilgotno, zatem towarzyszą nam przed cały okres wakacyjny. Mogą z nami pozostać nawet do października.

Aktualnie w Polsce nie ma ryzyka zakażenia się groźną chorobą przenoszoną przez komary. Jednak wybierając się na południe Europy lub egzotyczne wakacje, ugryzienie komara nie zawsze skończy się wyłącznie swędzącym bąblem.

Najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez komary jest niewątpliwie malaria. Do jej objawów zalicza się bóle głowy i bóle kończyn, nadmierne pocenie się, dreszcze oraz silną biegunkę. W trakcie przebiegu choroby może dojść również do uszkodzenia układu nerwowego.

Komary mogą także przenosić takie choroby jak:

 •         - Chikungunya
 •         - Denga,
 •         - Żółta Febra,
 •         - Gorączka Zachodniego Nilu,
 •         - Gorączka Zika,
 •         - Japońskie Zapalenie Mózgu.
 •                         

Choroby przenoszone przez komary są coraz bardziej powszechne. Wynika to z faktu, że ludzie coraz częściej podróżują w odległe miejsca, ale wpływają również na to zmiany klimatyczne.

Choroby przenoszone przez komary prowadzą do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci zakażonego. Dlatego tak ważne jest aby w Światowy Dzień Komara, ale nie tylko, rozpowszechniać wiedzę jak można zmniejszyć ryzyko zakażenia i jak chronić się przed ich ukąszeniami.  

Ochrona przed komarami

W Polsce ukąszenia komara nie jest dla człowieka niebezpieczne,  jednak niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. W miejscu ukąszenia tworzy się charakterystyczny bąbel, obrzęk i rumień. Skóra wokół ukąszenia początkowo tylko swędzi, ale po jednym, dwóch dniach drapania również piecze i boli.

Komary są wszędzie, siadają na włosach, ubraniu, a także każdym odsłoniętym skrawku ciała, dotkliwie nas przy tym kąsając. Przyciąga ciepło i zapach potu.

Podstawowym elementem ochrony przed komarami jest odpowiedni ubiór. Jednak ciężko wymagać, aby w ciepły dzień ktokolwiek wybrał się na spacer w kombinezonie ochronnym. Dlatego najrozsądniejszą i w praktyce najskuteczniejszą formą zabezpieczenia się przed ukąszeniem, jest stosowanie specjalistycznych środków ochronnych. Najbardziej polecanymi produktem które będą odstraszały komary są:

 •         - Kick The Tick Max Repelent Plus – to preparat w aerozolu do ochrony przed komarami (jednak działa także na kleszcze i meszki). Posiada trójskładnikową formułę odstraszającą owady oraz zakłóca ich receptory czuciowe.
 •         - KomarOff Spray - naturalny środek chroniący skórę przed insektami. Ponadto wykazuje właściwości antyseptyczne oraz łagodzące ból. KomarOff może być stosowany u dzieci od 1. roku życia i osób dorosłych.
 •         - Również plastry odstraszające komary Mosbito dobrze się sprawdzą. Są one nasączone olejkiem lawendowym, którego zapach skutecznie odstrasza komary. Wystarczy nakleić plaster Mosbito na odzież, meble, wózek. Po przyklejeniu do ubrania lub przedmiotu w bliskim otoczeniu wytwarza się aura zapachowa, która jest przyjemna dla człowieka, a uciążliwa dla komarów.
 •                      

Przedstawione preparaty do odstraszania komarów zawierają silne związki chemiczne odstraszające, ale zarazem są bezpieczne do stosowania. Przed ich użyciem należy zapoznać się z dołączoną do produktu ulotką i stosować je zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją.

Użycie tego typu preparatów znacznie podniesie komfort przebywania na świeżym powietrzu w okresie od wiosny do jesieni. Natomiast aby uchronić się przed przedostawaniem się komarów do pomieszczeń warto zabezpieczyć okna moskitierami.

Co na ukąszenie komara?

Typowymi objawami ukąszenie komar jest swędzenie w miejscu ukąszenia, bąbel, zaczerwienienie skóry. Objawy nie są groźne dla zdrowia, jednak powodują tymczasowy dyskomfort. Najgorzej znoszą je dzieci, a także osoby zmagające się z nadwrażliwością skóry. Dlatego warto wiedzieć, co na ukąszenie komarów warto zastosować, aby szybko uśmierzyć nieprzyjemne odczucia. Można zatem sięgnąć po:

 •         - Fenistil żel, lek który działa znieczulająco na podrażnioną skórę, a także ma działanie przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe oraz zmniejsza obrzęk po ugryzieniu. Ponadto Fenistil chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę.
 •         - Recotin żel – to produkt, który należy stosować w celu złagodzenia skutków ukąszenia takich jak: świąd, stan zapalny, obrzęk, reakcja alergiczna. Żel może być stosowany również na rany i otarcia naskórka. Recotin przyspiesza proces gojenia się niewielkich ran, a także działa regenerująco na skórę.
 •         - Mosbito żel - łagodzi skutki ukąszeń owadów między innymi komarów, meszek, kleszczy, os, pszczół, mrówek, pająk. Mosbito zapewnia długotrwałe uczucie chłodu i przynosi ulgę. Zawiera w żelu Mosbito składniki aktywne znane ze swoich właściwości łagodzących. natychmiast łagodzą świąd, działają kojąco na podrażnioną skórę oraz widocznie zmniejszają jej obrzęk, nawilżają i przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka.
 •                                          

W każdej domowej apteczne powinny znajdować się produkty, które będą zapobiegały ukąszeniom przez owady, ale również takie które będą łagodziły jego skutki.

Wszystkie przedstawione produkty są dostępne na stronie Apteka Prima 24.

Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz