Kategorie

Najczęściej kupowane

Prawidłowa pielęgnacja uszu

Prawidłowa pielęgnacja uszu
Nie wiesz jak prawidłowo zadbać o swoje uszy? A może ciągle masz je zatkane, mimo że dokładnie oczyszczasz je z woskowiny? Warto wiedzieć jak czyścić uszy i unikać wizyt u laryngologa.
Uszy są bardzo ważnym organem naszego ciała. Ich funkcja związana jest ze słyszeniem, pobieraniem fal dźwiękowych i przekazywaniem ich za pomocą połączeń nerwowych do mózgu. Uszy są także odpowiedzialne za utrzymanie równowagi.
Jak myć uszy?
Zdrowe uszy oczyszczają się samoistnie, a wydzieliny z ucha nie powinno się usuwać. To, że mamy tzw. "miód" w uszach jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem. Chroni ona skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. To połączenie wydzieliny gruczołów łojowych oraz woskowinowych, jak i fragmentów złuszczonego naskórka, wyściełającego przewód słuchowy. Bardzo często do usuwania woskowiny używamy patyczków do uszu. Natomiast powinniśmy wiedzieć, jak w prawidłowy sposób z nich korzystać. Jeśli masz zwyczaj wkładania patyczka głęboko do ucha, to prawdopodobnie usuwasz zbyt dużą ilość woskowiny. Organizm reaguje na to wzmożonym wydzielaniem. W efekcie gromadzi się wydzielina, powstają trudne do usunięcia czopy woskowinowe oraz zatykają się uszy. Patyczki służą usuwaniu zanieczyszczeń z zakamarków małżowiny usznej, czyli ucha zewnętrznego i pod żadnym pozorem nie powinny być wkładane do środka ucha. Bywa, że zamiast usuwać wydzielinę, wpychamy ją głębiej. A poza tym, wsuwając patyczek głęboko do ucha, ryzykujemy uszkodzeniem skóry lub błony bębenkowej. Takie działanie może skutkować podrażnieniem lub nieodwracalnym uszkodzeniem przewodu słuchowego.
Właściwa pielęgnacja powinna odbywać się przy użyciu wody z mydłem. Namoczonym palcem powinno usuwać się nadmiar woskowiny, jednak należy pamiętać, aby nie wkładać go zbyt głęboko. Mokre ucho trzeba osuszyć, korzystając z papieru lub chusteczek higienicznych. W codziennej pielęgnacji uszu mogą nam pomóc specjalne środki do usuwania nadmiaru woskowiny, bądź świeczki do uszu.
Jak dbać o uszy?
Poza usuwaniem woskowiny warto zadbać o zdrowie uszu oraz nasz słuch. Możemy to zrobić poprzez unikanie słuchania głośnej muzyki lub ochronę ich przed słońcem, mrozem i wiatrem. Takie postępowanie sprawi, że nie będziemy narażeni na utratę słuchu i bolesne zapalenia. Zimą zawsze zabieraj ze sobą ciepłą czapkę, a latem przed pływaniem w jeziorze, zabezpiecz swoje uszy specjalnymi zatyczkami. Pływaj zawsze w czepku. Pamiętaj, aby zawsze bardzo dokładnie osuszyć ucho z wody. Niedosuszenie ucha to często popełniany błąd prowadzący do rozwoju stanów zapalnych. Zalegająca woda stwarza idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów, a co za tym idzie także stanom zapalnym. Najlepsze do czyszczenia uszu zarówno u dorosłych i dzieci są oleiste krople przeznaczone właśnie do stosowania do ucha środkowego. Mają one właściwości rozmiękczające i rozluźniające woskowinę. Ponadto nawilżają przewód słuchowy, oczyszczają go, jak również łagodzą już istniejące stany zapalne.
Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba spowodowana rozwojem bakterii lub grzybów. Namnażające się mikroorganizmy chorobotwórcze powodują powstanie odczynu zapalnego w przewodzie słuchowym. W efekcie pacjent odczuwa ból ucha, nasilający się przy jego dotykaniu i uciążliwe swędzenie. Przewód słuchowy jest obrzęknięty. Po pewnym czasie może następować wysięk z ucha. Czasem pojawia się także niedosłuch.O ile dorośli, z oczywistych względów mają łatwość w samodiagnozie bólu ucha i już we wczesnym etapie mogą odpowiednio reagować, udając się do lekarza czy apteki. O tyle dzieci, szczególnie te małe, mają problem z wyartykułowaniem swojego problemu. Dziecko w trakcie rozwoju zapalenia może stać się niespokojne, płakać szczególnie w nocy. Stany zapalne ucha należy bezwzględnie leczyć. Nie podjęcie odpowiedniej terapii grozi rozprzestrzenieniem się stanu zapalnego na dalsze części ucha, w tym ucho środkowe, co może nawet przyczynić się do trwałego pogorszenia słuchu.
Zapalenie ucha zewnętrznego może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami:
- nieodpowiednio przeprowadzana higiena uszu
- alergia lub cukrzyca- w przebiegu schorzenia może dochodzić do zaburzenia równowagi biologicznej skóry, zniszczeniu ulegają gruczoły łojowe i woskowinowe, w efekcie dochodzi do braku wydzielania woskowiny i ucho pozbawione jest naturalnej warstwy ochronnej
- częste korzystanie z basenów i kąpielisk- zapalenie ucha zewnętrznego zwane jest często "uchem pływaka"
- niedosuszenie uszu po wyjściu z wody lub po wyjścia z basenu z mokrymi włosami, naraża uszy na rozwój stanu zapalnego.
Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz