> Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią

Kategorie

Najczęściej kupowane

Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią

Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią

26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Narkomanią. Najważniejszym celem tego święta jest wzmocnienie działań, które będą przeciwdziałać nadużywaniu środków i leków odurzających.

W tym dniu chcemy uświadomić społeczeństwo oraz dostarczyć wiedzę o wpływie substancji psychoaktywnych na różne obszary życia człowieka. Ponadto w tym dniu chcemy skłonić ludzi do indywidualnej refleksji w tym temacie.

Ten dzień jest na tyle ważny by uświadomić jak negatywny wpływ mają narkotyki na życie ludzkie, ich zachowanie, a przede wszystkim zdrowie.  

W Polsce osób uzależnionych od narkotyków jest około 5% społeczeństwa, a dotyczy to głównie osób od 18 do 30 roku życia. Jednak nawet osoby od 15 roku życia dotknięte są problemem uzależnienia od substancji odurzających.

Narkomania jest chorobą, która charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środków odurzających. Jest to uzależnienie psychiczne i fizyczne. W konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Zażywanie narkotyków powoduje zmiany w funkcjonowaniu psychicznym, emocjonalnym i społecznym, ponadto może wiązać się z powstawaniem chorób psychicznych.

Leczenie uzależnienia od narkotyków to bardzo trudny i długi proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego tak ważne jest aby osoba uzależniona była w pełni zaangażowana i chciała wyjść z nałogu. Pomocne przy tym jest wsparcie najbliższych.

Narkotyki są to substancje psychoaktywne działające na ośrodkowy układ nerwowy. Możemy je podzielić na narkotyki miękkie takie jak: marihuana, haszysz, LSD, ecstazy i narkotyki twarde np. amfetamina, kokaina, heroina.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od narkotyków?

Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś z naszych najbliższych jest uzależniony od narkotyków należy przede wszystkim obserwować jego zachowanie. Objawy uzależnienia, nie są jednak takie same dla wszystkich osób. Różnią się przede wszystkim od:

 •        - indywidualnych predyspozycji danej osoby,
 •        - zażywanej substancji psychoaktywnej,
 •        - okresu przyjmowania narkotyku.

Z czasem symptomy uzależnienia mogą ulegać natężeniu. W główniej mierze takie osoby zaczynają zaniedbywać swoją higienę osobistą, izolują się od rodziny i przyjaciół, miewają wybuchy agresji lub zaczynają cierpieć na paranoje.

                      

Jednak warto też zwrócić uwagę czy pojawiają się radykalne zmiany w wyglądzie i zachowaniu. Przede wszystkim należy patrzeć na:

 •        - oczy, gdyż tęczówki mogą być zaczerwienione, a źrenice poszerzone lub nadmiernie zwężone,
 •        - zmiany w zachowaniu, nadpobudliwość lub wręcz przeciwnie ospałość,
 •        - intensywny katar i lub inne problemy górnych dróg oddechowych,
 •        - tiki nerwowe, takie jak nadmierne pociąganie nosem i pocieranie go,
 •        - brak chęci do życia, stany depresyjne,
 •        - znaczne obniżenie łaknienia lub nadmierne łaknienie.

Testy diagnostyczne na obecność narkotyków

Marihuanę i haszysz można wykryć w organizmie przez okres 5-20 dni, amfetaminę w czasie 1-3 dni od momentu zażycia, morfina i heroina jest wykrywalna przez 2-3 dni, a kokaina przez od 1 do 4 dni.

W swojej ofercie posiadamy testy diagnostyczne do samodzielnego wykonania w warunkach domowych na obecność narkotyków.

Taki test narkotykowy można wykonać jeżeli niepokoi nas zachowanie bliskiej osoby i chcemy mieć pewność, czy jest uzależniona od narkotyków. Dają one niemalże 100 % potwierdzenie, czy dana osoba zażyła narkotyk. Próbkę należy pobrać z moczu lub ze śliny, w zależności od wskazań producenta.

Firma Domowe Laboratorium prowadzi profesjonalną diagnostykę, dzięki czemu dostarcza nam testy diagnostyki domowej. Są one przede wszystkim są prosty w wykonaniu i w odczytaniu wyniku. Zatem można wykonać test w warunkach domowych.

 •        - Multi test do wykrywania narkotyków w moczu - pozwalający na wykrycie w moczu badanej osoby śladów zażycia najbardziej popularnych narkotyków m.in.: amfetamina, heroina, kokaina, morfina, marihuana i haszysz.
 •        - Test narkotykowy ze śliny – umożliwia wykrycie aż 6 różnych substancji psychoaktywnych, w tym amfetaminy, kokainy, heroiny, morfiny, marihuany i haszyszu.

Przeprowadzenie takiego badania wymaga minimalnego wysiłku, a wynik otrzymujemy od 5 do 10 minut, od momentu jego wykonania.

                                       

Również firma Diather oferuje testy do domowej diagnostyki, zatem można zakupić - Test Narko Multi, do wykrywania obecności narkotyków w moczu. Pozwala on wykryć u badanej osoby, aż 7 różnych substancji takich jak:

 •        - amfetamina,
 •        - kokaina,
 •        - marihuana,
 •        - haszysz,
 •        - ecstasy,
 •        - opiaty,
 •        - morfina.
 •                                                                           

Takie testy diagnostyczne domowego użytku stanowią doskonałe rozwiązanie dla rodziców, ponieważ zainteresowanie narkotykami przez coraz młodsze osoby nieustannie rośnie. Jeżeli szybko zorientujemy się, że mamy do czynienia z osobą uzależniona od narkotyków, będziemy w stanie jej pomóc, zanim będzie za późno.

 

Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz