> Łysienie androgenowe u mężczyzn - jak sobie z nim radzić?

Kategorie

Najczęściej kupowane

Łysienie androgenowe u mężczyzn - jak sobie z nim radzić?

Łysienie androgenowe u mężczyzn - jak sobie z nim radzić?

Łysienie androgenowe to tak naprawdę choroba, choć nie przyczynia się ona do uszczerbku na zdrowiu. Może jednak skutkować obniżeniem pewności siebie, dlatego także z tego powodu należy z nią walczyć. Jakie są przyczyny tego problemu, co sprawia, że częściej występuje on u mężczyzn oraz czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.

Czym jest łysienie androgenowe i jakie ma przyczyny?

Łysienie androgenowe jest chorobą, która cechuje się nadmiernym wypadaniem włosów i zazwyczaj jest to problem dotyczący męskiej części populacji. Wynika to bowiem z tego, że przyczyną łysienia androgenowego jest przede wszystkim nadwrażliwość organizmu na DHT, czyli pochodną stanowiącą męski hormon testosteronu. DHT w praktyce wpływa na receptory mieszków włosowych, z czasem doprowadzając do ich zanikania. Właśnie z tego powodu dochodzi do skrócenia fazy rozwoju włosów oraz do tego, że nowe stają się zdecydowanie słabsze. 

Inne przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn to także:

- przewlekły stres,

- nieprawidłowe nawyki żywieniowe,

- palenie wyrobów tytoniowych.

Powyższe czynniki mogą bowiem prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i wzmagać utratę włosów.

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

Problem w początkowej fazie objawia się zazwyczaj tym, że włosy stają się zdecydowanie cieńsze. Jest ich też mniej zwłaszcza w okolicy skroni i czoła, a z czasem ich linia zaczyna się w jeszcze bardziej znaczący sposób cofać. Włosy zdają się też znikać z centralnej części, natomiast ich zagęszczenie na potylicy pozostaje bez większych zmian.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

O ile nie da się w sposób całkowity wyleczyć łysienia androgenowego, to można zahamować proces wypadania włosów, a także pobudzić je do odrastania. Dostępne są przede wszystkim leki na łysienie androgenowe, które mają na celu blokowanie procesów przekształcania się testosteronu w DHT. Są to głównie preparaty dostępne w aptekach na receptę oraz zawierające takie substancje jak minoxidil, a także finasteryd. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak wszystkie leki, ich przyjmowanie może mieć różnego rodzaju skutki uboczne.

Poza preparatami na receptę, objawy mogą zmniejszać także witaminy i minerały oraz suplementy na łysienie androgenowe, także dostępne w aptekach. Pomogą one w uzupełnieniu odpowiednich składników w diecie, które są niezbędne dla zdrowia całego organizmu oraz utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej. Chodzi tu m.in. o kwasy omega-3, cynk, witaminę B6 oraz B12 i magnez. Oczywiście takie substancje pozwala dostarczyć też zdrowa i zbilansowana dieta, jednak suplementy na łysienie androgenowe także mogą być w tej sytuacji zalecane.

Pozostałe sposoby leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn może być też leczone dzięki innym metodom. Mogą być to m.in. profesjonalne zabiegi trychologiczne, a także medyczne, w tym m.in. światłoterapia LED oraz zabiegi przy użyciu lasera. Ten typ łysienia ma jednak charakter postępujący, dlatego też konieczne jest to, aby wymienione zabiegi wykonywać w sposób regularny

Bardziej kosztownym rozwiązaniem jest także przeszczep włosów. Tak naprawdę to jedyne naprawdę skuteczne rozwiązanie, gdy doszło do znaczącej ich utraty. Co ważne, przeszczepione włosy nie wypadną co wynika z faktu, że są niewrażliwe na DHT, czyli przyczynę łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe częściej pojawiające się u mężczyzn to poważny problem. Jak jednak widać, w przypadku takiej przypadłości zdecydowanie nie należy się poddawać, gdyż istnieją skuteczne sposoby na to, aby sobie z nim poradzić. Koniecznie trzeba jednak omówić ten problem z lekarzem, gdyż zwykła zmiana pielęgnacji, a nawet zdrowszy tryb życia, mogą zdać się w tej sytuacji na niewiele.

Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz