> Jakie mleko modyfikowane dla noworodka?

Kategorie

Najczęściej kupowane

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka?

Jakie mleko modyfikowane dla noworodka?

Pytanie o to, jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka jest dla opiekunów malucha naprawdę istotne. Nic dziwnego, chodzi bowiem o to, aby organizm dobrze się rozwijał, do czego niezbędne są składniki odżywcze dostarczane w odpowiednich dawkach. Jakie czynniki koniecznie wziąć więc pod uwagę oraz jakie mleko modyfikowane jest najzdrowsze, gdy karmienie piersią nie jest już możliwe?

Oznaczenie mleka modyfikowanego

Pierwszym kryterium jest to, jaką cyfrą oznaczony jest taki produkt. Jest ona niezwykle istotna, wskazuje bowiem, dla maluchów w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Dlatego też w sklepach oraz aptekach można dostrzec następujące oznaczenia mlek modyfikowanych:

Enfamil MFGM 1 Enfamil MFGM 2

Pozostaje dodatkowo pytanie, jakie mleko modyfikowane wybrać dla wcześniaka. Tak naprawdę do osobna grupa produktów, które zostały odpowiednio oznaczone i są dedykowane właśnie dla takich maluchów.

Jakie mleko modyfikowane jest najzdrowsze dla noworodka?

Zdrowie i bezpieczeństwo to dla opiekunów główne kryteria brane pod uwagę w przypadku zakupu. Zależą one jednak od wielu czynników, dlatego też mleko modyfikowane odpowiednie dla jednego dziecka, może nie być optymalne dla drugiego. Może być to związane np. z alergiami pokarmowymi. Wówczas po konsultacji z pediatrą warto wdrożyć mleko modyfikowane hipoalergiczne oznaczone symbolem HA. Niektórzy producenci mają dodatkowo w asortymencie mleka modyfikowane AR, dedykowane dla maluchów ze skłonnością do ulewania się. Zazwyczaj zawierają one skrobię ziemniaczaną, która zagęszcza taki preparat i tym samym pozwala zminimalizować problem.

Enfamil MFGM 3 Enfamil 4

To jednak wciąż nie wszystkie dodatkowe rodzaje, dedykowane dla maluchów mających szczególne potrzeby żywieniowe. Jakie mleka modyfikowane dostępne są więc dodatkowo?

  • Z niską zawartością laktozy,
  • bez laktozy,
  • z tłuszczami MCT, np. dla dzieci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,
  • wspierające odporność,
  • smakowe (dedykowane dla starszych dzieci),
  • wzbogacone kleikiem ryżowym,
  • bezglutenowe.

Wybór mleka modyfikowanego dla noworodka

W przypadku przejścia z karmienia piersią na mleko modyfikowane zdecydowanie zalecana jest konsultacja z pediatrą. Wszystko po to, aby dopasować odpowiedni preparat do potrzeb malucha i tym samym wspierać jego rozwój. Konsultacja niezbędna będzie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko ma jakiekolwiek alergie, nietolerancje pokarmowe, a także choroby towarzyszące, zwłaszcza te związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Bezpieczne przygotowywanie i podawanie pokarmu

Istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie mleko modyfikowane wybrać, ale również, w jaki sposób je przygotowywać. Kluczowe jest przede wszystkim stosowanie się w tym zakresie do zaleceń producenta, choć oczywiście wielkość posiłków może być modyfikowana w zależności od obserwacji opiekuna oraz od tego, jaki apetyt ma maluch.

Bardzo istotne jest dodatkowo to, aby posiłki z mleka modyfikowanego były zawsze świeże i przygotowywane bezpośrednio przed podaniem dziecku. Dzięki temu ma się gwarancję, że będą one bezpieczne do spożycia dla malucha. W zakresie bezpieczeństwa stosowania konieczne jest oczywiście również dbanie o higienę podawania. Dlatego też kluczowe jest dokładne wymycie naczyń do przygotowywania posiłków.

Raz jeszcze warto też podkreślić, aby mleka modyfikowanego specjalistycznego nie podawać dziecku bez fachowej konsultacji z pediatrą. Może bowiem wiązać się to z późniejszymi niedoborami żywieniowymi malucha i tym samym nawet jego niedożywieniem.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jakie mleko modyfikowane dla noworodka jest najzdrowsze wcale nie jest tak łatwa, jak wielu mogłoby się wydawać. Wiele zależy bowiem od samego dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb, które zmieniają się nie tylko wraz z wiekiem.

Twój komentarz został dodany, dziękujemy.
Dodaj komentarz
Imię/nick*
Adres e-mail*
Wiadomość*
  Captcha
  Dodaj komentarz