Kategorie

Najczęściej kupowane

Kwas foliowy to tak naprawdę witamina z grupy B, określana też jako B9 lub B11. Może być dostarczany tylko i wyłącznie z pożywieniem, dlatego też niedobory są uzupełniane albo poprzez gruntowne zmiany w diecie, albo dzięki suplementacji takich produktów jak witaminy i minerały. Szczególnie istotny jest natomiast kwas foliowy dla kobiet w ciąży, który w praktyce warto przyjmować jeszcze przed poczęciem dziecka.

Za co odpowiada kwas foliowy?

Jeśli chodzi rolę kwasu foliowego w organizmie, to bierze on udział przede wszystkim w syntezowaniu kwasów nukleinowych (to właśnie z nich powstaje DNA). Uczestniczy dodatkowo w tworzeniu się czerwonych krwinek, dlatego też często suplementuje się go razem z żelazem. Niektóre badania wskazują dodatkowo, że kwas foliowy może chronić przed niektórymi nowotworami, zmniejszając ryzyko ich wystąpienia.

Dlaczego kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy?

Suplementy i leki dla kobiet w ciąży to przede wszystkim kwas foliowy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju tzw. cewy nerwowej u płodu. Jej kształtowanie przypada na okres od 2 do 4 tygodnia ciąży, a jak pokazują badania, niedobór tej witaminy może zwiększać ryzyko wad rozwojowych. Kwas foliowy dla kobiet w ciąży to dawka co najmniej 400 µg przyjmowana na dobę. Wyższe dawki są natomiast zalecane tym kobietom, które posiadają gen sprawiający, że witamina ta nie jest przekształcana do odpowiedniej postaci. Oczywiście warto zadbać też o dietę bogatą w tę witaminę. Znajduje się ona m.in. w takich produktach jak fasola, soczewica, buraki, szpinak, wątróbka wołowa i cytrusy.

Jeśli pomimo suplementacji kwasu foliowego kobieta ma problem ze zajściem w ciążę, pomocne mogą być tabletki na płodność dla niej wspierające ogólne zdrowie organizmu. Kluczowe znaczenie będzie miała także pogłębiona konsultacja lekarska.

Kwas foliowy dla ciężarnych 

W tej kategorii nie ma produktów, przepraszamy.