> Witaminy i minerały>Kolagen>Kolagen na stawy

Kategorie

Najczęściej kupowane

Kolagen kolagenowi nierówny - czy wiesz, że w tkankach człowieka odkryto aż 29 różnych rodzajów kolagenu? Białka te różnią się między sobą pod wieloma względami. Miejsce występowania, budowa, struktura i gęstość to tylko kilka aspektów, które tu dla przykładu przytoczymy. Warto przy tym dodać, że najlepiej przebadane i zarazem najważniejsze typy to kolagen typu I i II. Pierwszy występuje w skórze, ścięgnach, kościach, ścianach tętnic i rogówce oka oraz w tkance, która tworzy blizny. Drugi typ natomiast to ten występujący wyłącznie w chrząstce. Inne typy kolagenu można znaleźć w takich miejscach jak jelita, mózg czy pępowina.

Kolagen na stawy - funkcje

W stawach kolagen pełni szczególną funkcję - bez niego nie bylibyśmy w stanie się poruszać, zresztą w przypadku niedoborów jest to utrudnione i często bolesne. Utrzymywanie odpowiedniej elastyczności, twardości, trwałości i sprężystości kości jest tak istotną kwestią, ponieważ tkanki kostne nie mogą być ani za miękkie (wtedy dochodzi do zniekształceń), ani zbyt sztywne (nieskutecznie amortyzowałyby drgania podczas ruchu i łamałyby się przy niewielkich obciążeniach). Białka kolagenowe również wspomagają zatrzymywanie wody, dzięki czemu tkanki stawu i jego okolicy są odpowiednio nawilżone. Wysoka obecność kolagenu zwiększa wchłanialność składników mineralnych, pozwalając zachować odpowiednią gęstość kości (poza komórkami znajduje się w nich głównie kolagen z wapniem, fosforem i magnezem). Białko kolagenowe odpowiada również za regenerację i ochronę stawu, zarówno kości jak i chrzęści, w przypadku złamań, skręceń i innych urazów.

W jakiej formie suplementować?

Spożywany w suplementach kolagen na stawy najpierw zostaje strawiony, a później syntetyzowany w odpowiednich strukturach organizmu, dlatego poza niewielkimi różnicami wybór formy suplementu zależy od indywidualnych preferencji. Preparat ReviFlexin w saszetkach to suplement do rozpuszczania, zawierający dodatkowo kwas hialuronowy. Kolagen FAST czy Olimp Kolagen Activ Plus w formie tabletek polecamy do regularnego stosowania przez sportowców lub szczególnie aktywne osoby. Kompleksowe działanie ma również wygodny kolagen na stawy do picia Collagen Gold w ampułkach.

Kolagen na stawy 

W kategorii 7 produków.
Wyświetla 1 - 7 z 7 produktów
Wyświetla 1 - 7 z 7 produktów